Čo robiť, ak vaše dieťa nechce spať
Azda každý rodič vie, aké je to utrpenie, keď jeho potomok ani po náročnom dni nie a nie zaspať.
Vy už sotva stojíte na nohách, a úpenlivo si želáte, aby vás milosrdný spánok vyslobodil, dieťa sa ale vaše vrúcne želania nechystá splniť. Čo robiť? Pre deti je pravidelný a kvalitný spánok nevyhnutnosťou. Stačí, ak vynecháte jedno spanie, a už je vaša ratolesť mrzutá, nechce jesť, hnevá, alebo preplače celé popoludnie. V konečnom dôsledku je to utrpenie nielen pre dieťa, ale aj jeho okolie. Deti, podobne ako aj dospelí môžu mať problémy so zaspávaním a spánkom. Príčin môže byť viacero a môžu postihovať deti rôzneho veku. Jedným z dôvodov môže byť to, že dieťa nie je ešte unavené, pretože je plné energie. Inou príčinou môže byť prílišné rozrušenie. V tomto prípade sa dieťa nevie upokojiť a prejsť do fázy spánku. Tento stav môže spôsobiť nový silný zážitok, zaujímavý film, veľká radosť, alebo naopak aj sklamanie, či šok.
Detská spálňa
Nie vždy je detská spálňa pripravená na odpočinok ideálne. Miestnosť musí byť dobre vyvetraná, tichá, nie je vhodné dávať dieťaťu do postele príliš mnoho hračiek. Nočné obavy môžete zahnať malým talizmanom alebo detským svetielkom. Avšak príčina detskej nespavosti nemusí byť taká jednoduchá. Mnohí rodičia pri svojom hektickom živote zabúdajú, že dieťa potrebuje predovšetkým pravidelnosť. A to vo všetkých každodenných činnostiach, a teda aj v spaní. Každý vek si vyžaduje svoj režim, ktorý by sa mal podľa okolností dodržiavať.
Pravidelnosť je nutná
Lepšiemu spánku napomôže pravidelný čas, v ktorom sa dieťa odoberie do postele. Pred spaním treba vykonať isté rituály, ktoré majú svoju súslednosť a nesmie sa na ne zabudnúť. Odloženie hračiek, večerná hygiena, podanie liekov, ak ich dieťa užíva, rozlúčenie pred spaním, malý rozhovor, či rozprávka to by mali byť záverečné činnosti dňa. Aj keď dieťa nezaspí hneď, malo by ostať v posteli. V žiadnom prípade neuspávajte dieťa pred zapnutou televíziou.
Nočná mora
Nepokojné sny, či dokonca nočné mory vypovedajú o nejakom probléme, s ktorým dieťa zápasí. Ak nie je nočná mora výsledkom nejakej aktuálnej choroby, napríklad horúčky, či chrípky, mali by ste sa vážne zamyslieť nad tým, či dieťa netrpí napríklad napätými vzťahmi v rodine, alebo neskrýva nejaký nepríjemný zážitok zo škôlky či školy. Snažte sa vypátrať čo stojí v pozadí týchto problémov, a ak sa ich nepodarí po čase odstrániť, mali by ste navštíviť detského psychológa.
Zdroj: internet