Ovčie kiahne

Ak sa vyskytnú v škôlke či v jasličkách, kam chodí vaše dieťa, pripravte sa. Sú veľmi nákazlivé a hoci ide o typicky detskú chorobu, ohrozený je každý, kto ich ešte neprekonal.

Zo začiatku môže ochorenie vyzerať ako prechladnutie. Dieťa je  unavené, malátne, mô­­­že ho trápiť zvýšená teplota, soplíky. Tieto príznaky však u mnohých chýbajú a ovčie kiahne sa prejavia náhle a bez varovania výsevom červených fliačikov vo veľkosti šošovice na trupe, tvári, dokonca aj vo vlasoch či na genitáliách, ktoré sa rozšíria aj na končatiny. Fliačiky sa menia najprv na tvrdé pupence, potom na vodnaté pľuzgieriky so zakaleným obsahom. Tie po niekoľkých hodinách praskajú a vytvorí sa na nich chrastička. „Vyhádzanie“ prebieha vo viacerých vl­nách, takže na tele sa súčasne vyskytujú vyrážky v rôznych štádiách „zrelosti“. Ich počet je veľmi individuálny. Kým niektoré deti sú posiate doslova stovkami nepríjemne svrbiacich pupencov, iné ich majú len pár.

Hlavne neškriabať

Ovčie kiahne spôsobuje herpetický vírus varicella zoster. Choroba sa prenáša vzduchom až na vzdialenosť 10 metrov alebo priamym dotykom s pľuzgierikmi chorého a spravidla sa prejaví po 14 dňoch od nakazenia. Nakazené dieťa je infekčné už dva dni pred prvým výsypom, takže chorobu nechtiac odovzdáva svojim kamarátom. Infekčné obdobie sa končí po zaschnutí posledných pľuzgierikov. Pri bezproblémovom priebehu sa chrastičky zahoja  v priebehu dvoch až troch týždňov. Ak si však dieťa vyrážky škriabe, môže si do nich zaniesť bakteriálnu infekciu. Výsledkom sú nepekné jazvičky, alebo, čo je oveľa horšie, rozšírenie infekcie a zhoršenie celkového zdravotného stavu. Vážnejšie stavy s komplikáciami sa môžu objaviť aj u detí do jedného roka, u dospelých a ľudí so zníženou imunitou. Vyskytnúť sa môže zápal pľúc, zápal moz­gu, neurologické poruchy, postihnutie obličiek a ďalších orgánov.
Po prekonaní ovčích kiahní vírus pretrváva v tele neaktívny, ale neskôr pri oslabení imunitného systému sa môže znovu aktivovať v podobe bolestivého pásového oparu. Opakovaný výskyt ovčích kiahní u jedinca, ktorý ich už raz prekonal, je veľmi zriedkavý.
Pomôcť môže očkovanie

Očkovanie proti ovčím kiahňam je dobrovoľné. Dostupné sú dve vakcíny na lekársky predpis, ktoré hradíte v plnom rozsahu, poisťovňa ich neprepláca. Dieťa môžete dať zaočkovať v 15. až 18. mesiaci spolu s vakcínou proti mumpsu, rubeole a osýpkam. Druhou možnosťou je očkovanie samostatnou vakcínou proti ovčím kiahňam, ktorá je vhodná aj pre dospelých.
Ženy v plodnom veku by po očkovaní nemali otehotnieť po dobu troch mesiacov a očkovanie tehotných a dojčiacich žien sa neodporúča. Aj napriek vakcinácii výnimočne môžete vy či dieťa ovčie kiahne dostať, keď s nimi prídete do kontaktu. Ochorenie však máva oveľa miernejšiu podobu. Po očkovaní sa môžu vyskytnúť ľahšie reakcie na mieste vpichu ako opuch, začervenanie, ľahká horúčka, malátnosť a únava, ktoré spontánne vymiznú.

Buďte ohľaduplní

Ak ste si istí, že vaše dieťa má ovčie kiahne a váš detský lekár nemá v zariadení izolačnú miestnosť, dohodnite sa vopred buď na jeho návšteve u vás doma, alebo na vyšetrení dieťaťa mimo ordinačných hodín. Znížite tak pravdepodobnosť nakazenia detí, napríklad oslabených po infekcii, ktoré budú u le­kára iba na kontrolnom vyšetrení.

 ZVÁŽTE! Ovčie kiahne u tehotných žien môžu mať pre plod smrteľné následky, alebo môžu dieťa vážne mentálne a fyzicky poškodiť. Preto ak ste ich ešte neprekonali a plánujete mať dieťatko, stojí za zváženie očkovanie proti tejto chorobe.

Zdroj: internet

Mohlo by Vás zaujímať: