6 najhorších éčok pre vaše deti
Rodičia, viete, čo jedia vaše deti? Odborníci upozorňujú na šesť problematických umelých farbív v potravinách. Pridávajú sa do cukríkov, malinoviek či ďalších produktov. Spôsobiť môžu hyperaktivitu, vyrážky, ekzémy i problémy s dýchaním!
„Uvedené farbivá sa najčastejšie pridávajú do nealkoholických nápojov a cukroviniek,“ potvrdili nám na Úrade verejného zdravotníctva v Bratislave. Pátrali sme po nich v obchodoch. Výsledok? Našli sme napríklad želé cukríky, ktoré obsahovali až štyri druhy nebezpečných éčok! „Vzhľadom na to, že deti majú nižšiu telesnú hmotnosť ako dospelí, môžu tieto éčka predstavovať riziko nežiaducich účinkov,“ vysvetľuje hygienik Gabriel Šimko.
„O tom, že tieto umelé farbivá môžu u detí spôsobiť vyrážky, ekzémy a problémy s dýchaním, nám už prednášajú aj na lekárskych konferenciách,“ hovorí zase detský alergiológ Vasil Bílik. Ako nám potvrdil, výrobky s umelými farbivami sú pre deti jednoznačne rizikové.
„Umelé farbivo už svojou podstatou vyvoláva chorobnú reakciu detského organizmu,“ vysvetľuje doktor.
To sú ony: E 102, E 104, E 110, E 122, E 124, E 129
Problematická šestica
Tieto nebezpečné éčka nie sú vhodné pre deti:
E 102 Tartrazín
E 104 Chinolínová žltá
E 110 Pomarančová žltá
E 122 Azorubín
E 124 Košenilová červená
E 129 Allura červená
Kde na ne natrafíte
V týchto výrobkoch môžete naraziť na niektoré zo šestice éčok, ktoré sú zvlášť nevhodné pre deti:
- nealkoholické nápoje (najmä farebné malinovky)
- farebné cukríky
- jahodový kompót
- farebné kokosové tyčinky
- niektoré konzervované ryby
Mostík k alergii
„Ak sa dieťa po zjedení farebných cukríkov náhle vysypalo, neznamená to, že má alergiu. Ide len o prirodzenú reakciu detského organizmu na rizikovú látku,“ vysvetľuje alergiológ. Či môže časté konzumovanie potravín bohatých na umelé farbivá viesť ku vzniku skutočnej alergie, sa stále vo svete skúma.
„Jedna štúdia to potvrdí, druhá vyvráti. Všeobecne sa však uznáva, že potraviny prepchaté umelými farbivami a ich častá konzumácia sú potenciálnym rizikom pre vznik alergie u detí,“ uzatvára doktor Bílik.
Hyperaktivita z fľaše
„Britská štúdia z roku 2004 potvrdila, že umelé farbivá pridávané do potravín spôsobujú u detí hyperaktivitu,“ vraví doktor Šimko.
„Preto sa prijalo opatrenie, aby na výrobkoch s nimi okrem uvedenia konkrétneho éčka bolo aj slovné upozornenie pre spotrebiteľa.“ Na etikete tak musí byť od júla tohto roku aj slovné varovanie: „Môže mať nepriaznivé účinky na činnosť a pozornosť detí.“
Nájdete ho väčšinou hneď za označením éčka, napríklad E 122, alebo za slovným pomenovaním tejto látky: farbivo azorubín.
TU SME ICH OBJAVILI:
Losos pravý:
Plátky Exklusive, vákuovo balený, obsahuje farbivá E 110 pomarančová žltá a E 124 košenilová červená.
Jahodový kompót:
Obsahuje E 124, čo je košenilová červená.
Cukríky malinky želé:
Obsahujú farbivá E 104, čo je chinolínová žltá, E 122, čiže azorubín, E 124 košenilová červená, E 129 allura červená.