Nechutenstvo

Nechutenstvo u detí

Často sa stáva, že aj napriek najlepším úmyslom a adekvátnym podmienkam, deti odmietajú stavu, trpia nechutenstvom. Ide o zdravotný problém a riešenie patrí do rúk odborníkom. Rodičia a učiteľky v materských školách môžu významnou mierou ovplyvniť vzťah dieťaťa k jedlu a jedeniu. Nevyhnutné je uvedomiť si, že negatívny postoj k prijímaniu potravín nevytvára vhodné návyky súvisiace so zdravým životným štýlom. V takejto situácii majú rodičia tendenciu ponúkať deťom potraviny a jedlá, ktoré sú ochotné prijímať. Rizikom je, že ide o potraviny, ktoré deťom chutia viac, pretože sú ochucované rôznymi prísadami, ktoré nie sú v súlade so zdravou výživou.

Na osvojenie si návykov správnej výživy sa odporúča :

  • Pravidelné stravovanie, ktoré si vyžaduje vyhradiť pevne stanovené časy
  • Estetické stolovanie. Stolovať v pokoji, primerane dlhý čas. Nedovoliť hrať sa s jedlom.
  • Posledné jedlo dať dieťaťu 2 hodiny pred spaním. Základným pravidlom je, že strava detí musí byť pestrá. Deti by sa nemali prejedať.
  • Využívať nátierky, kde môžeme kombinovať najrôznejšie druhy surovín. Takto deti prijmú aj potraviny, ktoré by inak odmietli. Nátierky použijeme na prípravu desiatej, ale aj večere, alebo raňajok. Ako základ sa používa tuk, kde radšej zvolíme rastlinný variant. Dôležitá je aj forma, v akej nátierku naservírujeme. Vyberáme zaujímavé podkladové pečivo s rôznymi tvarmi a farbami. Farebne ho dotvoríme zeleninovou alebo bylinkovou oblohou, podľa sezóny.
  • Obmedziť, prípadne vylúčiť všetky energetické a nezdravé potraviny : jedlá z rýchleho občerstvenia, hranolčeky, čipsy, šišky, zmrzliny, majonézy, tučné mäso, údeniny, šľahačku, sladkosti vrátane sladených nápojov atď.
  • Dávať deťom viac zeleniny a ovocia, hlavne surové, obilniny a strukoviny, zemiaky, ryžu, celozrnné produkty. Mäso ( kuracie, králičie, morčacie, teľacie a hovädzie) pripravujte iba 2-3 krát za týždeň, 1-2 krát týždenne ryby. Denne mlieko a mliečne výrobky. Jedálny lístok by mali z 2/3 tvoriť potraviny rastlinného pôvodu a z 1/3 potraviny živočíšneho pôvodu.

Pre deti , ktoré trpia nechutenstvom, niekoľko zdravých trikov na prebudenie chuti k jedlu :

  • dieťa má stolovať s ostatnými členmi rodiny. Jeho jedlo na pohľad nemá byť odlišné, treba dodržiavať podmienku lákavej úpravy jedla na tanieri.
  • Dieťa si k stolu nemá sadať príliš unavené.
  • Pri dochucovaní jedál používajte zelené bylinky ( pažítku, petržlen, majorán ), nedráždivé korenie a zeleninu. Okysliť sa môže pár kvapkami citrónovej šťavy, jogurtom, alebo acidofilným mliekom. Používať ochucovadlá bez glutamánu sodného.
  • Zapojiť dieťa do prípravy jedla, prestierania a upratovania zo stola. Dieťaťu dať primeraný príbor. Snažiť sa zapojiť ho do výberu jedálneho lístka, ktorý sa realizuje v zdravej podobe.
  • Dieťaťu dať jedlo na tanier v primeranej teplote a množstve, poprípade menšiu dávku. Radšej mu jedlo pridať, ako v ňom vyvolávať nechuť kvôli preplnenému tanieru.
  • Z pečiva s nátierkou vykrajujte rôzne tvary, trojuholníky, štvorčeky a pod. Ozdobte ho farebnou zeleninou.
  • Ak dieťa odmieta zeleninu, skúste ju dochutiť bylinkami alebo jogurtom. Zeleninové šaláty zjemnite pridaním ovocia s nastrúhaným jablkom. Šalát z červenej repy možno dochutiť pomarančom.
  • Ak dieťa nechce jesť mäso, skúsiť ho spracovať v inej podobe, ako napríklad fašírky a mleté rezne. Mleté, netučné mäso sa môže pridať do obilných a zeleninových fašírok a pripraviť mäsové knedle alebo omáčku na cestoviny s mäsom. Dieťa tak mäso zje bez toho, aby o tom vedelo.

Je dobré :

Učiť deti vnímať pocity, ktoré jedlo vyvolávaUčiť ich vážiť si jedloNenútiť ich jesť, keď im nechutíNedovoliť im hrať sa s jedlomDať im možnosť poznať aj hlad  

Zdroj: internet

Mohlo by Vás zaujímať: